ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტში

2007 წელი – დიასპორის წელია

თსუ ქართული დიასპორის წარმომადგენლებს მასპინძლობს

         საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის 2007 წლის 22 თებერვლის 127-ე ბრძანებულებით 2007 წელი საქართველოში დიასპორის წლად, 27 მაისი კი ”ქართული დიასპორის დღედ” გამოცხადდა. ამასთან დაკავშირებით, ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრო ორმოცამდე ქვეყანაში მცხოვრებ 140 წარმატებულ ქართველს მასპინძლობს. პროგრამის ფარგლებში არაერთი საინტერესო ღონისძიება დაიგეგმა: 26 მაისს სტუმრები სასტუმრო ”თორთან” შეიკრიბნენ, შემდეგ საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილ აღლუმში მიიღეს მონაწილეობა, საღამოს კი ფილარმონიის დიდ საკონცერტო დარბაზში ”პატრინოტის” გალა კონცერტს დაესწრნენ.
         27 მაისს თბილისში, სასტუმრო ”ქორთიარდ მერიოტში” ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს ორგანიზებით საზეიმოდ გაიხსნა საერთაშორისო ფორუმი ”საქართველო და დიასპორა”. ფორუმი დისკუსიის რეჟიმში წარიმართა. გამოიკვეთა მიგრაციისა და დიასპორის თემებთან დაკავშირებული პრობლემები. მონაწილეებს წარუდგინეს საზღვარგარეთ მცხოვრები თანამემამულეებისათვის შექმნილი საინფორმაციო საიტი www.diaspora.ge და ქართულ დიასპორასთან ურთიერთობის სახელმწიფო სტრატეგიის პროექტი.
         მოწვეულ სტუმართა შორის იყვნენ უცხოეთში მოღვაწე ცნობილი ქართველი საზოგადო მოღვაწეები, მუსიკოსები, მეცნიერები, სპორტსმენები, ბიზნესმენები და ქართული სათვისტომოების ხელმძღვანელები, სასულიერო პირები კვიპროსიდან და სოჭიდან. თბილისს რუსეთის ფედერაციიდან საკმაოდ ხალხმრავალი დელეგაცია სტუმრობდა.
         დღეს, 28 მაისს თსუ-ში გაიმართება კონცერტი და ფორუმის მონაწილეთა საზეიმო მიღება.
         ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრის მოადგილემ ქალბატონმა თამარ მახარაშვილმა განაცხადა, რომ ამჟამად ორი მიმართულებით მიმდინარეობს მიგრაციის პროცესების მართვა: ისტორიულ მიზეზთა გამო საუკუნეების განმავლობაში საზღვარგარეთ დამკვიდრებულ ქართველებთან კულტურული ურთიერთობები მყარდება; მძიმე სოციალური პირობების გამო ბოლო წლებში გახიზნულ თანამემამულეებს კი სამშობლოში დაბრუნებაში ეხმარებიან.
         აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ უახლოეს მომავალში ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრო სახელწოდებას შეიცვლის და მიგრაციისა და დიასპორასთან ურთიერთობის სამინისტროდ გადაკეთდება.


         2007 წლის 8 ივნისიდან 11 ივნისის ჩათვლით ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ჩატარდა საერთაშორისო კონფერენცია თემაზე: ”საზოგადოება, ისტორია და კულტურა სპარსულენოვან სამყაროში”, რომლის პროგრამასაც ქვემოთ გთავაზობთ:



FRIDAY, JUNE 8
IV. JAVAKHISHVILI TBILISI STATE UNIVERSITY


Opening Session 16.00 – 18.00
Chair: GIORGI KHUBUA, Rector of the University
Welcoming Addresses by the Ambassadors and officials
HABIB BORJIAN (Convention’s Chair)
THOMAS GAMKRELIDZE (President of the Academy of Sciences of Georgia)
GEORGE SANIKIDZE (Head of the Tbilisi’s Organizational Committee)
JEMSHID GIUNASHVILI (Former Ambassador of Georgia in Islamic Republic of Iran)

Presidential Address:
SAID AMIR ARJOMAND (SUNY, Stony Brook, US)
The Salience of Political Ethic in the Spread of Persianate Islam
18.00 – 19.30
Reception at the Iv. Javakhishvili Tbilisi State University
Of behalf of Prof. GIORGI KHUBUA, Rector of the University



JUNE 9-11, G. TSERETELI INSTITUTE OF ORIENTAL STUDIES

Saturday, June 9
Morning: 9.00 – 11.00 Session 1

A – Tbilisi and the Persianate world
Chair: HIROTAKE MAEDA (University of Hokkaido, Japan)

        GEORGE SANIKIDZE (Institute of Oriental Studies and Tbilisi State University) – Activities of Iranian Community in 19th Century Tbilisi.
        MARINA ALEXIDZE (Tbilisi State University and Institute of Oriental Studies) – Persians in Georgia (1801 – 1917).
        IRENE KOSHORIDZE (Georgian National Museum) – Two Persianate palaces in the Caucasus from the 18th century.
        IAGO GOCHELEISHVILI (Cornell University, US) – Writing the History of the Iranian Constititional Revolution (1905-11); Georgian Sources.

B – Cultural History of Persianate Societies
Chair: MAREK SMURZYNSKI (The Jagiellonian University of Krakow, Poland)

        MAHMOUD JAAFARI-DEHAGHI (University of Tehran) – Apostasy in Middle Persian Texts.
        ISHTIYAQ AHMAD ZILLI (Aligarh University, India) – Central Organization, Tabarrokat and Succession among the Early Chishits of India.
        CAROLINE SAWYER (SUNY College at Old Westbury, New York) – Ahmad al-Sirhindi’s Maktubat as a Source for Study of Islam’s Development in the Indian Subcontinent.
        JURABEK NAZRIEV (Institute of Oriental Studies and Written Heritage, Tajikistan) – Significance of Bidel's in the Literary Development of Transoxiana.


11.30 – 13.15 Session 2
A – Culture and Folklore
Chair: FIRUZA ABDULLAEVA (University of Oxford)

        MEHDI FARIVAR (Karaj) – Fortune (bakht) and Free Will in Iranian Culture.
        RAVSHAN RAHMONI (Tajik State University) – The problems of Tajik folklore in the beginning of the 21st century.
        VICTORIA KRYUKOVA (Peter the Great Museum of Anthropology and Ethnography, St. Petersburg, Russia) – Sacrifice as Foundation of Marriage Ritual in the Traditional Culture of Tajiks.
        MANANA KVACHADZE (Tbilisi State University) – On the Classical Persian Literary etiquette (Nizami Ganjavi, “Layli and Majnun”).

B – Persian Language and Teaching
Chair: THEA SHURGAIA (Tbilisi State University and Institute of Oriental Studies)

        MAIA SAKHOKIA (Institute of Oriental Studies, Georgia) – Persian Morpho-syntax Innovations: Theory and educational practice.
        LUCIA GHAZARIAN (Yerevan State University) – Remarks on methods of teaching Persian as a foreign language in Armenia.


Afternoon: 14.30 – 16.15 Session 3
A – Northwestern Iranian dialects
Chair: VARDAN VOSKANIAN (Yerevan State University)

        HABIB BORJIAN (Hofstra University, New York) – Median-Parthian Group of the Northwestern Iranian Languages.
        HASMIK KIRAKOSIAN (Yerevan State University) – Some Archaic Aspects of Azari Dialects.
        ALICE ASSADORIAN (Azar University, Tehran) – The Awromani Dialect of Persian Kurdistan.
        MAHMUD JONEYDI-JAFARI (Department of Education, Tehran) – Central Dialects of Kashan District.

B – Safavid Persia
Chair: GRIGOL BERADZE (Institute of Oriental Studies, Georgia)

        SAMVEL MARKARYAN (Yerevan State University) – The Rising in Qandahar in 1709; Mir Wais and Georg XI.
        MIKHEIL SVANIDZE (Institute of Oriental Studies, Georgia) – Prince Selim’s Campaigns in Georgia and Persia.
        NANA GELASHVILI (Institute of Oriental Studies and Tbilisi State University) – Information of Safavid Historical Sources concerning Georgian-Persian Relations.
        HIROKATE MAEDA (University of Hokkaido, Japan) – Martqopi’s Revolt and Safavid Historiography.


16.45 – 18.30 Session 4
A – Medieval Intellectual History
Chair: IRENE NATHKHEBIA (Institute of Oriental Studies, Georgia)

        MOSTAFA YOUNESIE (Tarbiat Modarres University, Tehran) – The Relation of Logic and Language in the Commentaries of Farabi and Aquinas on Aristotle’s Peri Hermeneias.
        MANU P.SOBTI (University of Wisconsin, US) – What's in a City: An Examination of Moqaddas’s Work on Urban Systems in the Tenth-century Islamic World.
        MANANA GABASHVILI (Institute of Oriental Studies, Georgia) – International Maritime Interests according to the 10th century Hodud al-Alam.
        MANSURA HAIDAR (Aligarh Muslim Universitety, India) – Contribution of Persian Literature to Medical Sciences.

B – Gender in Persianate World
Chair: IAGO GOCHELEISHVILI (Cornell University, US)

        HABIBA FATHI (French Institute for Central Asian Studies, Tashkent) – Women of the Armenian Community of Iran at the Turn of the 20th Century: Gender, Culture and Modernity.
        MZIA BURJANADZE (Tbilisi State University) – Gender Problem in the Work of Persian Female Writers.
        FATEMEH MASJEDI (Nashr-e Tarikh-e Iran, Tehran) – Feminist Historiography of the Early Twentieth Century of Iran.


Sunday, June 10
Morning: 9.00 – 11.00 Session 5
A – Religion and mythology
Chair: ISHTIYAQ AHMAD ZILLI (Aligarh Muslim University, India)

        VICTORIA ARAKELOVA (Yerevan State University) –Animals and Plants in the Yezedi Beliefs: Comparative studies of Near Eastern Traditions.
        MAREK SMURZYNSKI (The Jagiellonian University of Krakow, Poland) – The Symbolic Mode of the Kabul’s Ziarats: On the Crossroads of the Islam and Magic.
        MEHDI MOHAMMAD ZADEH (EPHE and Universite de Geneve, France) – The Origins of Religious Iconography on the Iranian Plateau.
        MARIAM GVELESIANI (Georgian National Museum) The Notion of Hravena in Post-Achaemenid Kingship.

B – Persian Grammar
Chair: PHATI ANTADZE (Tbilisi State University)

        ALI ASHRAF SADEGHI (Persian Academy of Letters (Farhangesan), Tehran) – Some diminutive suffixes in Persian.
        BEHROOZ MAHMUDI-BAKHTIARI (University of Tehran) Notes on the Morphology of the Persian Irreversible Binominals.
        NIKOLOZ NAKHUTSRISHVILI (Institute of Oriental Studies, Georgia) – Some Peculiiarities of the Use of Plural Suffix-jat in Moredn Persian.


11.30 – 13.00 Session 6
A – Anthropology / Identity
Chair: GARNIK ASATRIAN (Yerevan State University)

        THEA SHURGAIA (Tbilisi State University and Institute of Oriental Studies) – On the Problem of national identity of Iranians in M. Eslami-Nodushan’s works.
        VAHE S. BOYAJIAN (Yerevan State University) – The Dehwars of Balochistan: Preliminary Notes on the Ethnic Identity.
        MARYAM BORJIAN (Teachers College, Columbia University in the City of New York) – Persian vs. Farsi: One Nation, One Language, Two Fighting Words.
        AFSANEH KHATOUNABADI (University of Isfahan) – Undesired Consequences of Transnational Thinking in the Contemporary History of Iran.

B – Social and Diplomatic History
Chair: JURABEK NAZRIEV (Institute of Oriental Studies and Written Heritage, Tajikistan)

        KHACHIK GEVORGYAN (Goettingen University, Germany; Arya International University, Armenia) – An Attempt to Classify the Persian Fotovvatnamas.
        IRENE NATCHKEBIA (Institute of Oriental Studies, Georgia) – Napoleon’s Envous’ Data on Persia’s Military Potential in the Context of Indian Expedition (1805-1809).
        HOUCHANG E. CHEHABI (Boston University, US) – The Myth of Moses in the Islamic Revolution.
        KIAN TAJBAKHSH (Tehran) – Understanding the Institutions of the Public Sphere in Contemporary Iran.


14.30 – 16.15 Session 7
A – Iranian languages and the Caucasus
Chair: MANANA KVACHADZE (Tbilisi State University)

        SADEGH SAJJADI (Great Islamic Encyclopedia, Iran) – Arran, Azerbaijan and Armenia in of Rashid al-Bakuvi’s, Talkhis-e majma al-ather fi ajayeb al-malek al-qahhar.
        THEO CHKHEIDZE (Institute of Oriental Studies, Georgia) – From the bHistory of Iranian-Georgian Lingvistic Contacts.
        PHATI ANTADZE (Tbilisi State University) – On the Typology of Lexical Microsystem in Modern Persian and Georgian.
        VARDAN VOSKANIAN (Yerevan State University) – Notes on the Dialect of the Village Kilit in Nakhchivan.

B – Music in the Persianate world
Chair: HOUCHANG E. CHEHABI (Boston University, US)

        JANE LEWISOHN (Dept. of Muic, SOAS, University of London) – Davud Pirnia and the Genesis of the Golha Programs.
        HOMAN ASADI (Dept. of Music, University of Tehran) – The Frozen Radif: Quarrel of Ancient and Modern Persian Music.
        AMIR HOSEIN POURJAVADY (Dept. Music, University of Tehran) – Amir Khan Gorji, the Last Composer of the Safavid Period.

16.45 – 18.30 Session 8
A – Linguistics in the Persianate World
Chair: ALI-ASHRAF SADEGHI (Farhangestan, Iran)

        MAKA NATADZE (Institute of Oriental Studies, Georgia) – Complex Verbs in Middle Persian.
        SORAYYA PANAHI (Persian Academy of Letters, Tehran) – Persian Influence on Urdu.
        BAHRIDDIN ALIEV (Tajik Academy of Sciences, Dushanbe) – The Suffixes –ic/-uc in Toponyms of Zarafshan Valley.

B – Orientalism
Chair: MANSRA HAIDAR (Aligarh Muslim University, India)

        MAIA NACHKEBIA (Shota Rustaveli Institute of Georgian Literature, Georgia) – Orient, Viewed by European Scholar of 17th Century: Historical and Geographical Review.
        GRIGOL BERADZE (Institute of Oriental Studies, Georgia) – Epigraphs of Travel: Henry Morton Stanley’s Commemorative Inscription in Persepolis.
        SALEEM MAZHAR (University of Punjab at Lahore, Pakistan) – Contribution of the University of Punjab at Lahore towards the extension of Persian studies in the Subcontinent.
        GIORGI LOBZHANIDZE (Tbilisi State University) – Sohrab Sepehri and Oriental Mustical Tradition.

Monday, June 11
9.00 – 10.11.00 Session 9
A – Arts
Chair: IRENE KOSHORIDZE (Georgian National Museum)

        FIRUZA ABDULLAEVA (University of Oxford) – The Artistic Rivalry of Two Brothers: Ebrahim Sultan’s Reply to Baysanghur Mirza’s Shahnama.
        DARIA VASILYEVA (Institute of Oriental Studies, St. Petersburg, Russia) – Sacred History Frozen in Paintings: Shiite Iconography in Saint Petersburg Collections.
        NATIA ROSTIASHVILI (Georgian National Museum) – Two Chinese Vessels from the Ardabil shrine.

B – Persian Literature
Chair: GIORGI LOBZHANIDZE (Tbilisi State University)

        ASKAR HAKIM (The International Society of Tajiks and Persophones, Dushanbe) – Common Tendencies in the Contemporary Poetry of Tajikistan, Afganistan and Iran.
        JEMSHID GIUNASHVILI (Institute of Oriental Studies and Tbilisi State University) – Bad (wind) and Nasim (light breeze) in Persian Poetry.
        KIMIE MAEDA (University of Tokyo) – Ahmad Shamlu and his Poetics of Non-Verse Poems.
        MAGALI TODUA (Institute of Oriental Studies, Georgia) – The Savior and the Holy Virgin in Persian Poetry.

11.30 – 13.15 Session 10
A – Georgia and Persia
Chair: NIKOLOZ NAKHUTSRISHVILI (Institute of Oriental Studies, Georgia)

        GEORGE KATSITADZE (Tbilisi Institute of Asia and Africa and Institute of Oriental Studies) – Some Aspects of Iranian Politics in South Caucasus.
        FATEMA SOUDAVAR (Soudavar Foundation, London) – Real or Fable: Was there a Georgian Prince Under the Name Laichin?
        SAIYED MOYLIANI (University of Isfahan) – Georgian Elements in the Safavid Persia.
        MOHAMMAD R. SAHAB (Geographic and Drafting Institute, Iran) – Old and Historical Maps of Georgia and Iran.

B – Persian historical and artistic manuscripts
Chair: SADEGH SAJJADI (Great Islamic Encyclopedia)

        ALEXEY KHISMATULIN (St. Petersburg, Russia) – A Co-author of Nezam-al-Molk’s Siasat-nama.
        INGA KALADZE (Institute of Oriental Studies, Georgia) – One of the oldest specimens of hermeneutics according to the old Georgian translation of Gorgani’s Vis o Ramin.
        AKBAR IRANI (Research Centre for the Written Heritage, Tehran) – Introducing the Project for Research on Persian Manuscripts.

Demonstration of the Documentary Athar-e Irani-e Gorjestan
“Persian Monuments of Georgia”
(Sima-Film, Tehran, 1997)

C – Modern Intellectual History
Chair: JEMSHID GIUNASHVILI (Institute of Oriental Studies and Tbilisi State University)

        AHMAD KAZEMI MOUSSAVI (University of Maryland, US) – Iqbal’s Contribution to Islamic Rationalism.
        VLADIMIR BOYKO (Barnaul State Pedagogical University, Russia) – Afghan Personality of the 20th Century: Khalil-Allah Khalili between Art and Politics.
        KEITH HITCHINS (University of Illinois at Urbana, US) – Sadriddin Ayni: Central Asian Jadidism Confronts Modernity, 1900-1930.
        TAGHI AZADARMAKI (Tehran) – Montesquieu and Iranian Intellectuals.

12.00 – 13.00
Opening of the Tbilisi Branch of ASPS
Closing Ceremony


შეგახსენებთ, რომ ეს ფოტოები წარმოადგენს თბილისის ივანე ჯავახიშვილის სახელობის უნივერსიტეტის
გაზეთ ”თბილისის უნივერსიტეტის” რედაქციის კუთვნილებას. გთხოვთ გაითვალისწინოთ, რომ რედაქციასთან
შეთანხმების გარეშე ფოტოების გამოყენება, რედაქტირება და რეპროდუქცია აკრძალულია!




სახელმწიფო უნივერსიტეტში


ორი მშვენიერი საღამო ერთ საღამოს


აჭარა – ბათუმი


დამშვიდობება